Jste lační
nadprůměrných
informací?

České stavebnictví stagnuje, technologickým novinkám se však daří
Největší český výrobce cihel udržel obrat a investuje do rozvoje

Obrat společnosti HELUZ za rok 2012 byl 1 478 milionů Kč, tedy přibližně stejný jako v roce 2011. Vyplývá to z meziročních ekonomických výsledků. Ačkoli se objem produkce společnosti podařilo zachovat, došlo k mírnému snížení zisku. Vzhledem k celkové stagnaci stavebnictví považuje obchodní ředitel Ing. Jan Krampl tyto výsledky za velmi dobré.

„Stávající situace ve stavebnictví není dlouhodobě příliš příznivá. Stavební produkce v 1. čtvrtletí 2013 meziročně poklesla o 10,9 %, od počátku roku do konce března 2013 poklesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 38,8 %,“ upřesňuje Krampl stávající situaci. „Tento trend se odráží na produkci ve všech stavebních firmách, udržení obratu a především zvyšování zájmu veřejnosti o nové, technicky inovované produkty tak vnímám jako pozitivní,“ dodává. V rámci roku 2013 lze však mírný pokles produkce očekávat. %

I přes dlouhodobě se projevující ekonomickou krizi však neváhá HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. každoročně investovat do svého rozvoje desítky milionů. V roce 2012 to bylo 21,5 milionů. Letos jsou investice naplánovány především do zařízení pro vlastní výrobu předpěněného polystyrenu, linky na plněné cihly v Hevlíně a do nové balicí linky, která bude na plnicí linku navazovat. Zároveň firma dokončuje jedinečný projekt – experimentální pasivní cihlový dům, který staví na českobudějovickém výstavišti. Jeho cílem je testování možností tepelnětechnických vlastností cihelných materiálů v kombinaci s používanými technologiemi pro domy s nízkou energetickou náročností.

„Investice do technologických inovací se dlouhodobě vyplácí, proto také stále pracujeme na vývoji a přicházíme s novými produkty. Lidé se konečně začínají zajímat nejen o cenu, ale především o kvalitu. Ukazuje to zájem o novinky, např. prodej unikátních cihelných bloků s integrovanou polystyrenovou izolací, z nich je možné postavit pasivní dům bez přídavné izolace, se oproti loňsku zvýšil o 70 %,“ komentuje Krampl. Značnou část finančních prostředků také firma investuje do běžných oprav a údržby.